Bardzo bolesne miesiączki

Miesiączka to cykliczny element w życiu kobiety. Prawidłowo funkcjonujący organizm kobiety w okresie od dojrzewania, aż do przekwitania reaguje w taki sposób co ok. 28 dni – za wyjątkiem wyjątkowych okoliczności, takich jak ciąża. Menstruacja jest nierzadko uciążliwa, powoduje rozdrażnienie – kobiety są jednak w stanie się do niej przyzwyczaić i ją zaakceptować. Wyjątkiem są bolesne miesiączki, które dotyczą sporego odsetka wszystkich pań.

bardzo bolesne miesiączkiDolegliwość ta może mieć wiele przyczyn. Często bierze się ona ze stresu, towarzyszącemu codziennemu funkcjonowaniu. Tak naprawdę jednak, ile kobiet, tyle możliwych przyczyn. Każdy przypadek bolesnego miesiączkowania powinien być traktowany przez lekarza indywidualnie i tak też powinno zostać dostosowane do niego leczenie.

Bardzo bolesne miesiączki mają swoje przyczyny

Nie można bagatelizować możliwości istnienia hormonalnego podłoża dolegliwości. Zbyt wysoka zawartość prostaglandyn w macicy powoduje silne skurcze. Zatem zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej może zniwelować ich moc, a przez to złagodzić bardzo bolesne miesiączki.

Czasem bolesna menstruacja ma podłoże anatomiczne. Wady w budowie macicy szczególnie ciężko niwelować i w tym przypadku lekarz powinien zalecić terapię objawową, skoncentrowaną przede wszystkim na łagodzeniu bólu. Niestety, w tym przypadku dolegliwości powtarzają się, bowiem zastosowane środki działają wyłącznie doraźnie. W skrajnych sytuacjach konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Trzeba wiedzieć, że również niewłaściwe codzienne nawyki mogą potęgować bolesność w czasie menstruacji. Często wpływa na nią niewłaściwa dieta i nienależyte dbanie o swój organizm. Nadużywanie kawy, tłustych potraw czy soli wpływa niekorzystnie na szereg procesów w naszym ciele – także na miesiączkę.

Komu dokucza bolesny okres

Co ciekawe, zazwyczaj na bolesny okres skarżą się osoby młode, będące w trakcie dojrzewania. Jest to jednak tylko statystyka, bo dolegliwość równie dobrze może spotkać kobietę w wieku dojrzałym. Liczby te biorą się w każdym razie stąd, że młody, nieustabilizowany jeszcze organizm jest znacznie bardziej podatny na ewentualne wahania w toczących się w nim procesach.

Objawy bolesnych miesiączek mogą być bardzo zróżnicowane i z reguły występują już kilka dni przed krwawieniem menstruacyjnym. Nawet tydzień przed spodziewaną miesiączką, kobieta zaczyna odczuwać zaniepokojenie, chociaż część specjalistów wskazuje tu na czynnik psychologiczny – obawę przed zbliżającym się okresem. Z czasem zaczynają się nasilać symptomy, które można pomylić z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Po czasie ból staje się przeszywający, zaś jego kulminacja następuje pierwszego dnia menstruacji. Ból może mieć charakter świdrujący lub pulsujący. Dodatkowo promieniuje i nierzadko powoduje dolegliwości w okolicach ud czy kręgosłupa.

Czasem kobiecie towarzyszą także nudności i wymioty. Mogą one nawet przypominać grypę czy silne przeziębienie. Oczywiście kobieta jest w tym czasie poddenerwowana i rozdrażniona, więc problem w naturalny sposób odbija się na jej psychice. Często zresztą problem wiąże się także ze znacznie obfitszym miesiączkowaniem. Stopniowo dolegliwości ustępują, a ostatniego dnia krwawienia z reguły bywają niemal niezauważalne.

Problem, choć przykry i uciążliwy, da się leczyć. Należy dokładnie zdiagnozować jego przyczynę – tak, aby dobrać właściwe leczenie. Część kobiet godzi się z sytuacją i cierpi przez kilka dni w miesiącu. Nie jest to jednak problem, którego nie można rozwiązać – dlatego zawsze warto zgłosić nieprawidłowości lekarzowi.

2 komentarze

  1. Sylwia

    20 czerwca, 2018 at 7:09 am

    U mnie bardzo bolesne miesiączki były tylko na początku, potem się wszystko unormowało. A już po skończeniu 18 lat, to wręcz można by było ich nie zauważyć 😉 Raz na rok zdarza się ból, ale nie mam pojęcia dlaczego. Zwłaszcza, że już testowałam wszystko i nie ma na to wpływu na przykład dieta.

  2. Pola

    26 czerwca, 2018 at 5:45 pm

    Dieta nie ma wielkiego wpływu na bolesne miesiączki. Ból pojawia się przy nadkażeniach i tego typu sprawach. Nawet jak nie ma wielkich zmian, tylko jakieś niewielkie, które nie dają żadnych objawów.

Leave a Reply