Kalendarz miesiączki

Kalendarz miesiączki

Cykl miesiączkowy kobiet może wyglądać różnie. Choć podaje się pewne przedziały, są to raczej średnie niż standardy. Dlatego też szukając informacji na takie tematy, jak kalendarz miesiączki, pamiętaj o tym, że każda z nas jest inna, a cykl miesięczny zależy od wielu czynników. Wiąże się on przede wszystkim z uwarunkowaniami genetycznymi, stanem zdrowia, stanem gospodarki hormonalnej, a nawet wiekiem.

Czynników jest naprawdę wiele, dlatego też jeśli chcesz mieć pewność, co do swojego indywidualnego kalendarza miesiączkowego, na pewno warto zdobyć wiedzę teoretyczną, ale również pilnie obserwować reakcje swojego organizmu. Jedynie w ten sposób możesz poznać swoje ciało i swój kalendarz.

Długość miesiączki

To, ile trwa miesiączka, jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Zakłada się, że standardowy okres trwa od 4 do 6 dni. Istnieje jednak grupa kobiet, u których krwawienie jest krótsze i trwa 2-3 dni. Jeśli jednak okaże się, że Twój okres się przedłuża i trwa ponad tydzień, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Zbyt długie krwawienie może być bowiem oznaką problemów zdrowotnych. Również w przypadku, kiedy miesiączka się nie pojawia, powinnaś odwiedzić ginekologa. Jednym z powodów zaniku miesiączki jest ciąża, ale też zaburzenia hormonalne, które koniecznie muszą być leczone. Nie ignoruj więc sygnałów, które wysyła Twoje ciało.

C

kalkulator miesiaczki

ały okres menstruacyjny, czyli czas między poszczególnymi miesiączkami, określa się na 28 dni. Specjaliści określają jednak, że prawidłowy cykl miesiączkowy może mieć od 21 do 36 dni. Nie jest to wówczas uznawane za żaden objaw chorobowy. Jeśli jednak plamienia pojawiają się częściej lub rzadziej czy zupełnie nieregularnie, taka sytuacja również wymaga konsultacji z lekarzem.

Kalkulator miesiączki

W czasie cyklu miesiączkowego występuje czas krwawienia, czas dni płodnych oraz czas dni niepłodnych. Jeśli mamy do czynienia ze standardowym okresem (28 dni), uznaje się, że owulacja, czyli uwolnienie jajeczka, występuje około 13-14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Na tej podstawie tez określa się, że dni płodne u kobiety pojawiają się około 8-10 dni po pierwszym dniu krwawienia miesięcznego i trwają około 8 dni. Pozostałe dni cyklu są uznawane za dni niepłodne. Taki kalkulator miesiączki pozwoli Ci ustalić tego typu kwestie w indywidualnej sytuacji. Musisz jednak pamiętać o tym, że taki kalendarz miesiączkowy będzie w miarę pewny jedynie w sytuacji, kiedy masz regularne okresy i nie zmagasz się z żadnymi problemami hormonalnymi.

Warto też pamiętać, że opieranie się na samym kalendarzyku miesiączki nie jest dobra metodą antykoncepcji. Jeśli więc chcesz wyliczyć swoje dni płodne, by uniknąć zajścia w ciążę, lepiej po prostu skorzystać z powszechnie dostępnych metod antykoncepcyjnych. Wiele czynników może bowiem zakłócić i zaburzyć cykl menstruacyjny. Składa się na to choć by stres, przeziębienie czy przemęczenie fizyczne. Kalendarzyk o wiele bardziej przyda się w sytuacji, gdy chcesz zaplanować ciążę, niż gdy chcesz jej uniknąć.

Zaburzenia miesiączkowania

Specjaliści są zdania, że pierwsze miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie. Organizm potrzebuje czasu na to, by uregulować ten cykl. Dlatego też nieregularne miesiączkowanie w okresie dorastania jest uznawane za coś normalnego, ponieważ u młodych dziewcząt mogą się pojawiać jeszcze cykle bezowulacyjne.

Jeśli jednak masz już za sobą okres dojrzewania, jednak nadal borykasz się z nieregularnym cyklem, warto skonsultować to z ginekologiem.

2 komentarze

  1. Izlove

    20 czerwca, 2018 at 7:13 am

    U mnie jest jak w zegarku. Kalendarz miesiączki mogę określić nie tylko co do dnia, ale co do godziny. Zawsze 28 dni przerwy i jak skończyła się rano, to zacznie się wieczorem, mniej więcej 10 godzin różnicy. Od lat za każdym razem tak samo. Ale i życie księgowej: pełen spokój i brak stresów 🙂

  2. Adam

    26 czerwca, 2018 at 5:52 pm

    Tylko pamiętajcie, że kalkulator miesiączki, albo dla niektórych „kalendarzyk” to nie jest żadna antykoncepcja. Mam dwóch kuzynów z kalendarzyka!

Leave a Reply