Nieregularne miesiączki
Nieregularne miesiączki
Prawidłowa długość cyklu menstruacyjnego u zdrowej kobiety waha się od 21 do 35 dni. Sporadyczne przesunięcia (nawet kilkudniowe) w jedną bądź w drugą stronę zazwyczaj nie powinny stanowić powodów do niepokoju, gdyż w większości przypadków ich przyczyny są całkowicie naturalne – na przykład podróż, intensywny trening, zmiana klimatu bądź krótkotrwały stres. Prawda jest taka, iż nieregularny okres zdarza się niemal każdej kobiecie. Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek i jak sobie z nimi radzić?
Nieregularne miesiączki – podstawowe przyczyny
Zaburzenia miesiączkowania to dolegliwość, która może wystąpić w każdym wieku. Przez dwa lata po wystąpieniu pierwszego krwawienia są one uznawane za zjawisko całkowicie naturalne – w tym przypadku podstawową przyczyną jest nie do końca ukształtowany układ hormonalny, który powinien unormować się przez okres dwóch lat.
Inną naturalną sytuacją, w której występuje nieregularna miesiączka jest okres przekwitania, który charakteryzuje się dużymi wahaniami hormonalnymi. W tych dwóch przypadkach nieregularne miesiączki są czymś zupełnie prawidłowym. Jednak nie do rzadkości należą sytuacje, iż zaburzenia okresu pojawiają się z zupełnie innych powodów.
Do ich podstawowych przyczyn zalicza się:
- brak równowagi hormonalnej,
- zespół policystycznych jajników,
- zaburzenia genetyczne (na przykład zespół Tyrnera bądź zespół Swyera),
- choroby przewlekłe (między innymi cukrzyca bądź nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycy),
- wady macicy (wrodzone bądź nabyte),
- przyjmowanie niektórych leków,
- antykoncepcja hormonalna,
- operacje lub urazy,
- guzy w okolicy przysadkowo
- podwzgórzowej, które wytwarzają nadmierną ilość prolaktyny,
- torbiele i guzy na jajnikach.
Mniej lub bardziej poważne jednostki chorobowe to oczywiście nie jedyne przyczyny zaburzeń miesiączkowania. Nieregularny okres może także pojawić się na skutek nadmiernego odchudzania, zbyt intensywnego uprawiania sportu, nieprawidłowej diety, infekcji czy czynników natury psychologicznej – między innymi stresu, silnych przeżyć emocjonalnych lub depresji. Jeżeli takie nieprawidłowości zdarzają się nieregularnie, to nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak różnice w przebiegu cyklu są bardzo duże, a nieregularne miesiączki stają się normą, to konieczna jest wizyta u ginekologa.
Diagnoza i leczenie nieregularnych miesiączek
W celu ustalenia przyczyn nieregularnego okresu oraz podjęcia odpowiednich działań, niezbędna jest prawidłowa diagnostyka, której dokonuje lekarz ginekolog. W tym przypadku niezwykle ważny jest wywiad przeprowadzony z pacjentką, który dotyczy informacji o dacie wystąpienia pierwszego krwawienia, przebiegu cyklów menstruacyjnych, występowania chorób przewlekłych i ogólnej historii ginekologiczno-położniczej. Dodatkowo ginekolog może zlecić odpowiednie badania (na przykład hormonalne bądź usg), które mają potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia.
Nie bez znaczenia są także informacje na temat trybu życia pacjentki (na przykład dieta i aktywność fizyczna) oraz jej ogólnej sytuacji życiowej. Na podstawie zebranych danych lekarz zleca odpowiednią kurację – na przykład terapię hormonalną (której podstawowym zadaniem jest wyregulowanie cyklu), operację, korygowanie wad macicy, a w niektórych przypadkach także psychoterapię.
Nieregularne miesiączki dotykają niemal 80% wszystkich kobiet. Ich przyczyny bywają bardzo różne – od niegroźnych do bardzo poważnych. Najważniejsze jest to, aby znaleźć przyczynę tych zaburzeń i podjąć odpowiednie kroki.
Gosha
20 czerwca, 2018 at 7:30 amPrzede wszystkim nie panikować! Młode dziewczyny mają całkowite prawo mieć nieregularne miesiączki i wcale nie musi to oznaczać, że mają jakąkolwiek chorobę. To całkiem normalne i dziewczyny naprawdę się nie martwcie, bo nic wielkiego zdarzyć się nie musi. Z wiekiem okres się unormuje i w większości wszystko będzie ok.
noska
26 czerwca, 2018 at 6:16 pmTrzeba zrozumieć, że nieregularne miesiączki to samo w sobie nie jest żadne schorzenie i nie trzeba tego leczyć. Jak odchyłki są duże to można do lekarza się wybrać, ale generalnie relax, bo pare dni różnicy co miesiąc to nic wielkiego.