Objawy miesiączki
Objawy miesiączki
Średnia długość cyklu menstruacyjnego u statystycznej kobiety wynosi od 28 do 30 dni, z możliwymi kilkudniowymi odstępstwami. Początkiem pierwszej fazy kobiecego cyklu jest comiesięczne krwawienie, czyli miesiączka. Jej pojawienie się zwiastuje kilka charakterystycznych objawów, które zaczynają pojawiać się około 25 dnia cyklu. U zdecydowanej większości kobiet miesiączka objawy posiada bardzo podobne – i to zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Głównymi winowajcami są zmiany hormonalne, które nasilają się właśnie w drugiej fazie cyklu. Jednak – co warte podkreślenia – objawy, ich częstotliwość oraz nasilenie mogą być bardzo zróżnicowane.
Pierwsze objawy miesiączki zaczynają się pojawiać już na klika dni przed wystąpieniem krwawienia. W wymiarze fizycznym mogą być one bardzo nieprzyjemne.
Do najczęstszych symptomów zalicza się:
- ból podbrzusza,
- ból kręgosłupa,
- obrzmienie i bolesność piersi,
- bóle głowy, a w niektórych przypadkach bardzo sline migreny,
- przejściowe problemy z cerą, najczęściej w postaci wyprysków,
- ogólne uczucie ciężkości, co wiąże się z chwliowym zatrzymaniem wody w organizmie,
- wzrost wagi ciała o około 2-3 kliogramy, czego bezpośrednią przyczyną jest retencja płynów,
- obrzęki nóg,
- wzmożony apetyt, zwłaszcza na produkty z wysoką zawartością cukru,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia,
- problemy ze snem,
- osłabienie i zmęczenie,
- lekko podwyższona temperatura ciała do około 37 stopni,
- naslienie objawów chorób przewlekłych.
W niektórych przypadkach na dzień lub dwa przed miesiączką może pojawić się brunatna wydzielina, która zwiastuje nadejście właściwego okresu. Jednak nie do rzadkości należą sytuacje, iż pojawia się plamienie zamiast miesiączki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele – od zaburzeń hormonalnych, poprzez niedożywienie, aż do ciąży. Każdy taki przypadek powinien być skonsultowany z ginekologiem.
Objawy miesiączki w wymiarze psychicznym
Fizyczne objawy miesiączki są bardzo nieprzyjemne i znacząco obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Do nich dochodzą jeszcze objawy w zakresie psychicznym, które dodatkowo pogarszają samopoczucie kobiety. Podobnie jak w przypadku objawów fizycznych, także i te mogą być bardzo zróżnicowane.
Ponad 80% kobiet skarży się na najbardziej charakterystyczne symptomy, do których można zaliczyć:
- drażliwość,
- wahania nastroju,
- ogólne przygnębienie,
- obniżona koncentracja,
- płaczliwość,
- skłonność do wybuchów złości.
Zdecydowana większość tych objawów związana jest z wahaniami hormonalnymi, osłabieniem oraz ogólnym złym samopoczuciem kobiety. Należy przy tym podkreślić, iż wymienione wyżej objawy mogą występować razem lub pojedynczo.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Bardzo charakterystycznym objawem miesiączki jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (w skrócie PMS), który jest uważany za jednostkę chorobową. PMS dotyka zwłaszcza kobiety pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, ale może także występować u dużo młodszych dziewcząt. Większość objawów związanych z PMS zaczyna się na kilka (od 3 do 10) dni przed okresem i kończy w pierwszym dniu wystąpienia krwawienia. Dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nie różnią się od typowych objawów okresu (fizycznych i psychicznych), ale występują w znacznie nasilonej formie. W skrajnych przypadkach PMS może zakłócić normalne funkcjonowanie i całkowicie rozstroić życie. Wtedy niezbędne jest podjęcie odpowiedniej kuracji, którą zawsze dobiera lekarz ginekolog.
Typowe objawy miesiączki nie należą do przyjemnych i mogą w znaczący sposób pogorszyć samopoczucie kobiety. W przypadku bardzo nasilonych symptomów warto udać się do lekarza, który może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków – od przeciwbólowych i rozkurczowych, poprzez hormonalne, aż po uspokajające czy przeciwdepresyjne.
JJ
26 czerwca, 2018 at 6:21 pmJak jesteś przed pierwszą miesiączką, to ważne jest obserwowanie też swoich nastrojów. Jak zacznie się ból głowy i fochy nie wiadomo dlaczego, to można podejrzewać, że to właśnie jest pierwsze miesiączka i za kilka dni staniesz się kobietą 🙂