Brak miesiączki

Brak miesiączki

Pierwsza myśl w momencie, kiedy spóźnia się nam miesiączka, zazwyczaj dotyczy ciąży. Cóż, u większości kobiet już od zapłodnienia zatrzymuje się proces menstruacyjny, jednak ciąża nie jest jedyną przyczyną, przez którą może występować brak miesiączki. Mimo, że wiele kobiet zmaga się z tym problemem, nie wszystkie wiedzą, co w takiej sytuacji robić. Pojawia się wiele pytań, na które naprawdę warto znać odpowiedzi, nawet jeśli w danym momencie problem braku miesiączki nas nie dotyczy. Jakie więc są inne powody takiego zachowania organizmu? Od czego to zależy? Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy konieczna jest od razu konsultacja ginekologiczna?

Przyczyny braku okresu

brak miesiączki

Na początek warto wyraźnie podkreślić, że brak miesiączki przyczyny może mieć naprawdę zróżnicowane. Mogą one wynikać z wieku kobiety, jak i jej sposobu życia czy odżywiania się.

Dlatego też bez konsultacji z lekarzem ciężko w 100 procentach określić, co może powodować taką sytuację. Warto więc spotkać się z ginekologiem i przedstawić swój problem. Tym bardziej, że nieleczony brak miesiączki może doprowadzić do późniejszych ogromnych problemów z zajściem w ciążę.

Brak okresu może być spowodowany między innymi przez zaburzenia hormonalne, które występują dość powszechnie wśród kobiet, które są w wieku rozrodczym. Ich przyczyny mogą być różne (na przykład choroby tarczycy), jednak właściwa opieka medyczna i przyjmowanie leków regulujących poziom hormonów w organizmie mogą szybko zażegnać problem.

Bardzo często kobiety narażone przez dłuższy czas na duży stres przestają miesiączkować. To swoisty system obronny organizmu, który zaczyna w tego typu sytuacjach produkcję dużych ilości prolaktyny, która opóźnia okres.

Innym powodem takiego stanu rzeczy może być zbyt restrykcyjna dieta. Jeśli więc w ostatnim czasie postanowiłaś zrzucić kilka kilogramów i zdecydowałaś się na bardzo duże ograniczenie spożywanych posiłków czy nawet próbowałaś głodówki, brak miesiączki może być odpowiedzią organizmu na to nie do końca racjonalne działanie. Pamiętaj, że aby mieć zdrowe ciało, potrzebna jest zbilansowana dieta.

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o wzmożony wysiłek fizyczny. Jeśli rozpoczęłaś bardzo aktywnie udzielać się w sporcie, organizm może być przeciążony, co z kolei może prowadzić do problemów z cyklem.

Kolejny powód jest ściśle związany z wiekiem. Mowa o menopauzie. To naturalna kolej rzeczy – koniec okresu rozrodczego. Klimakterium pojawia się u kobiet mniej więcej między 44 a 52 rokiem życia. To naturalna sytuacja, która może być zapowiadana między innymi przez nieregularne okresy, które występują coraz rzadziej, aż do ich zupełnego zaniku.

Jeśli zmagasz się z problemem bardzo nieregularnych miesiączek bądź braku okresu, warto odwiedzić lekarza ginekologa, który może pomóc ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy oraz zaproponować rozwiązanie problemu.

Jak przyspieszyć miesiączkę?

Skutecznym sposobem jest antykoncepcja hormonalna – jeśli wiesz, że w konkretnym dniu masz np. ważne wydarzenie, a zgodnie z dotychczasowym cyklem pojawi się wówczas okres, możesz nie zrobić przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami tabletek. Pamiętaj jednak, że tego sposobu nie można stosować często, bo może to spowodować problemy hormonalne.

Lekarze nie potwierdzają skuteczności domowych sposobów przyspieszania okresu. Wymienia się wśród nich jednak m.in. ciepłe kąpiele, połączone z masażem brzucha, kieliszek czerwonego wina, stosunek seksualny czy wysiłek fizyczny. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Zdrowie jest o wiele ważniejsze.

2 komentarze

  1. Chomiczka

    20 czerwca, 2018 at 7:11 am

    Brak miesiączki praktycznie zawsze oznacza ciążę. Ale trzeba wiedzieć co to znaczy brak miesiączki, bo jak według kalendarza dwa dni się spóźnia miesiączka, to nie ma co panikować, bo u wielu osób jest to całkowicie normalne. Po tygodniu można uznać, że to był brak miesiączki, a nie opóźniona.

  2. G

    26 czerwca, 2018 at 5:47 pm

    Brak miesiączki często może wynikać z tego, że jest się na diecie. Czym bardziej jednorodna dieta, tym większa szansa na brak miesiączki albo na zaburzenia w jej występowaniu. Jakieś Dukany i inne diety opierające się tylko na danym rodzaju produktów to zawsze na dłuższą metę są kłopoty z miesiączką.

Leave a Reply