Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

Duża liczba kobiet w swoim życiu miewa skąpe miesiączki. Kiedy plamienie występuje pierwszy raz, wiele z nich podejrzewa zwykle ciążę. Przyczyn występowania zbyt rzadkiego krwawienia miesiączkowego może być jednak bardzo wiele. Najczęściej problemami okazuje się między innymi: niezdrowy tryb życia, przepracowanie lub nadmiar aktywności fizycznej, prowadzący do wycieńczenia organizmu. Aby wykluczyć poważne choroby, należy udać się na wizytę do ginekologa, który przeprowadzi w tym celu stosowne badania. Skąpego okresu nigdy nie należy więc lekceważyć.

Co może oznaczać skąpa miesiączka?

Skąpa miesiączka może być objawem wielu poważnych chorób i dolegliwości, takich, jak na przykład:

  • zmiany w obrębie macicy,
  • choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność),
  • choroby jajników (w przypadku niskiej produkcji hormonów),
  • zaburzenia odżywiania, anoreksja, bulimia, niedożywienie.

Skąpe miesiączki w zdecydowanej większości przypadków występują jednak na skutek zaburzeń hormonalnych, które nierzadko związane są na przykład z niedoborem estrogenów, niewydolnością jajników czy podwyższonym poziomem prolaktyny itd. Nie bez znaczenia pozostają również wszelkiego rodzaju zaburzenia na tle nerwicowym oraz przewlekły stres.

Pozostałe przyczyny zbyt rzadkiego krwawienia miesiączkowego

skąpy okresNiekiedy zamiast wyraźnego krwawienia, podczas menstruacji może występować wyłącznie comiesięczne plamienie. Wśród kolejnych przyczyn tego stanu rzeczy można wymienić jeszcze tzw. zespół Ashermana. U kobiet cierpiących na tę przypadłość dochodzi do pojawiania się bliznowatych zrostów w obrębie śluzówki macicy. Dzieje się tak na przykład w wyniku występowania przewlekłych zapaleń błony śluzowej lub też nadmiernego wyłyżeczkowania jamy macicy po przebytym porodzie bądź poronieniu.

Warto również mieć na uwadze fakt, że skąpy okres występuje także u kobiet regularnie stosujących antykoncepcję hormonalną. W przypadku kobiet dojrzałych, zbyt rzadkie krwawienie podczas miesiączki może zaś zwiastować nadchodzącą menopauzę.

Rygorystyczne podejście do odchudzania się a skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki mogą występować również z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego. Stosowanie drastycznych diet odchudzających w połączeniu z rygorystycznym podejściem do aktywności fizycznej, bardzo często powoduje ten problem. W dodatku pogłębić może go też niedobór lub stale obniżająca się masa ciała. W trakcie odchudzania się warto zachować więc umiar i zdrowy rozsądek, by nie przemęczyć organizmu. Wycieńczenie może być także przyczyną wielu innych groźnych dolegliwości.

Jakie badania należy wykonać przy skąpych miesiączkach

W przypadku zaburzeń miesiączkowania, w tym również zbyt skąpego krwawienia, należy udać się na wizytę do ginekologa. Może się bowiem okazać, że problem ten wymaga rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, jednak aby to zbadać, należy przeprowadzić w tym celu dokładną diagnostykę w formie badań hormonalnych oraz badań USG. W razie potrzeby lekarz może zlecić również wykonanie testu ciążowego lub testu menopauzalnego. Dzięki badaniom laboratoryjnym ginekolog rozpozna przyczynę skąpego miesiączkowania.

Aby miesiączka przebiegała prawidłowo, czasem wystarczy jedynie zadbać o dobre samopoczucie, odpowiednio się wysypiać i wprowadzić drobne zmiany w swoim codziennym jadłospisie. Zdrowy tryb życia jest bowiem podstawą do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, a co za tym idzie poprawnego cyklu miesiączkowego. Ważne, by w razie występowania danych zaburzeń miesiączkowych nie wpadać od razu w panikę, lecz skorzystać z pomocy lekarza specjalisty.

2 komentarze

 1. Helgo

  22 czerwca, 2018 at 1:46 pm

  Hej, dziewczyny! nie ma się co przejmować, bo skąpe miesiączki są normą. Każdy ma inne ciało, ale miesiączka nie musi być jakaś wielce obfita. Nie ma przy tym znaczenia czy jesteś wysoka, niska, chuda czy niekoniecznie.

 2. Justyna

  26 czerwca, 2018 at 6:28 pm

  U jednych normą, u innych nie. Skąpe miesiączki Skąpe miesiączki to jednak jest rzadkość, a nie norma. Zazwyczaj gdzieś w okolicach średnio-dużych będziecie się kręcić i trzeba się z tym pogodzić.

Leave a Reply