Obfite miesiączki
Obfite miesiączki
Spora liczba kobiet uskarża się na zbyt obfite miesiączki. W przypadku połowy z nich zazwyczaj okazuje się, że okres przebiega prawidłowo. Trudno bowiem samodzielnie ocenić, ile krwi utraciło się w ciągu kilku dób. Za nadmiar uwalnianego płynu w trakcie jednej miesiączki przyjmuje się natomiast ponad 100 ml. Obfity okres, oprócz tego, że nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, może być również objawem wielu poważnych przypadłości.
Co mogą oznaczać obite miesiączki?
Obfita miesiączka może zwiastować obecność licznych chorób, dlatego też w żadnym razie nie wolno jej lekceważyć.
Przyczyną częstego i zbyt obfitego krwawienia w trakcie miesiączkowania mogą być na przykład choroby macicy w formie:
- mięśniaków (rosnących do środka macicy),
- polipów, które powodują także plamienie między planowanymi miesiączkami oraz przedłużają czas trwania okresu,
- raka trzonu macicy, który wywołuje obfite krwawienie również w środku cyklu,
- raka szyjki macicy, który, podobnie jak rak trzonu macicy, może powodować krwawienia acykliczne,
- endometriozy, mogącej wywoływać między innymi: dokuczliwe biegunki, bóle krzyża, zaparcia, dyskomfort podczas wypróżniania i oddawaniu moczu, a czasem także gorączkę lub wymioty.
Zbyt obfity okres może być również oznaką chorób jajników, na przykład: torbieli (oprócz silnego krwawienia można zaobserwować też: powiększony obwód brzucha, nudności i wymioty), a nawet raka jajnika (odpowiadającego też za nieregularność cyklu miesiączkowego).
Pozostałe przyczyny obfitych miesiączek
Zbyt obfite miesiączki mogą powodować również dolegliwości związane z zaburzoną krzepliwością krwi w organizmie czy też niedoczynność tarczycy. Warto też przeprowadzić stosowne badania, które wykluczą ciążę pozamaciczną lub poronienie.
Dyskomfort podczas zbyt obfitego krwawienia miesiączkowego
Nadmiernie obfitym miesiączkom towarzyszą nierzadko duże zmęczenie, konieczność częstych wizyt w toalecie czy też cogodzinnej zmiany tamponów lub podpasek. Takie krwawienia przyczynia się do zaistnienia wielu kłopotliwych sytuacji w życiu społecznym i uniemożliwia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, co wiąże się między innymi z narastającymi problemami w pracy bądź szkole.
Czy skrzepy są groźne?
Cierpiąc na zbyt obfity okres, nierzadko zauważyć można również mnóstwo tworzących się skrzepów krwi. Skrzepy są strukturą zawierającą włóknik oraz niezbędne elementy komórkowe, które mają za zadanie zatrzymać nadmierną utratę krwi. Nie należą one zazwyczaj do niepokojących objawów, jednak obserwując zbyt dużą ilość powstających skrzepów, warto wybrać się na wizytę do ginekologa. Należy również pamiętać o tym, że profilaktyczne badania przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku.
Po jakie leki sięgać podczas obfitej miesiączki?
Obfite miesiączki nie zawsze muszą być jednak zwiastunem poważnej choroby. W takich sytuacjach, po przebytym okresie, kobiecy organizm stosunkowo szybko powraca do dobrej kondycji. Czując jednak nadmierne osłabienie z powodu obniżonej zawartości żelaza we krwi, warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które mają za zadanie ten niedobór uzupełnić.
Niekiedy potrzebna jest jednak pomoc specjalistyczna w postaci wsparcia farmakologicznego.
W uzasadnionych przypadkach ginekolog może przepisać leki hormonalne. Kiedy jednak pacjentka nie może lub nie chce ich przyjmować, na pomoc przychodzą również niesteroidowe leki przeciwzapalne i antyfibrynolityczne, które powinny być zażywane wyłącznie podczas występowania miesiączki.
rolkarka
26 czerwca, 2018 at 6:19 pmAle co to znaczy obfite miesiączki? Jak to się mierzy, w jaki sposób to sprawdzić, skoro zarówno podpaski i tampony pochłaniają wszystko i nic nie pokazuje się, nie ma żadnych miarek czy czegoś w tym rodzaju.