Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka

Temat miesiączki potrafi spędzać sen z powiek wielu młodym dziewczynom, które zastanawiają się nad tym, kiedy nadejdzie ten pierwszy, tak oczekiwany, raz. Pierwszy okres lub jego brak są też nierzadko powodem do występowania silnego stresu u młodych osób, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają one wystarczającego zaplecza teoretycznego na ten temat.
Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że nadmierny stres nie wpływa korzystnie zarówno na comiesięczny cykl, jak i ogólny rozwój organizmu. Warto więc zapoznać się z tym, jak funkcjonuje kobiecy układ rozrodczy oraz pamiętać o odpowiednio wczesnej i przede wszystkim – dostosowanej do wieku – edukacji seksualnej swoich dzieci.

Kiedy można spodziewać się pierwszej miesiączki?

znak zapytaniaPierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj między jedenastym a szesnastym rokiem życia, choć w rzadkich przypadkach zdarza się i tak, że niektóre kobiety swoje pierwsze miesiączkowe objawy obserwują dopiero w okolicach osiemnastego roku życia. Chociaż wiele tego typu przypadków nie należy zwykle do zwiastunów poważnej choroby lub dolegliwości, nie mając za sobą jeszcze pierwszego okresu w tak późnym wieku, jak najszybciej należy wybrać się na wizytę do ginekologa.

Nie bez znaczenia pozostają tutaj jednak predyspozycje genetyczne. Kiedy miesiączkowanie kobiet z danej rodziny miało miejsce w ich późniejszym okresie dojrzewania, najmłodsza z nich prawdopodobnie doświadczy tego samego. Na czas występowania pierwszej miesiączki mogą również wpływać: masa ciała, aktywność fizyczna, sposób odżywiania, a także ogólny stan zdrowia.

Ile trwa pierwsza miesiączka u nastolatki?

Pierwsza miesiączka u nastolatki może trwać zwykle od trzech do siedmiu dni. Ponieważ jest ona jeszcze bezowulacyjna, trudno najczęściej wskazać termin następnej. Warto jednak mieć na uwadze, że kolejny okres może pojawić się w odstępie kilkumiesięcznym od pierwszego.

Jakie mogą być objawy pierwszej miesiączki?

Wśród pierwszych objawów miesiączki u nastoletniej dziewczyny wyróżnić można przede wszystkim: obniżoną odporność organizmu, złe samopoczucie, nudności oraz problemy z koncentracją. Na kilka dni przed okresem mogą również występować plamienia z pochwy, a oprócz tego często wydobywa się stamtąd także biała wydzielina.

Warto pamiętać, że pierwszy okres pojawia się zazwyczaj po dwóch latach od początku rozwoju piersi. Miesiączkę poprzedza również proces pojawiania się włosów łonowych oraz owłosienia pod pachami. W zależności od wspomnianych już predyspozycji genetycznych, a także wielu innych czynników, każdy z tych objawów może wystąpić zarówno pojedynczo, jak i wraz z innymi zwiastunami.

Jak przygotować młode kobiety na swoja pierwszą miesiączkę?

Poza wytłumaczeniem, jak funkcjonuje kobiecy organizm, młode kobiety należy również uświadomić w kwestii doboru tamponów lub podpasek oraz odpowiedniego dbania o higienę intymną podczas „tych” dni.

Nastoletnie dziewczęta, nieprzyzwyczajone do noszenia podpasek ani tamponów, często nadmiernie stresują się w sytuacjach, kiedy to muszą poruszać się w miejscach publicznych podczas swoich pierwszych miesiączek. Nierzadko wydaje im się, że wszyscy ludzie wokół nich je obserwują. Rolą rodziców jest więc uspokojenie dziewczynek.

Powinny przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że menstruacja należy do normalnych zjawisk fizjologicznych, a nie jest stanem nadzwyczajnym organizmu ani chorobą. Warto zachęcać je też do brania aktywnego udziału w zajęciach wychowania fizycznego, gdyż ruch pozytywnie wpływa na krążenie i zapobiega bolesnym bólom brzucha.

2 komentarze

  1. Panna bez wilka

    22 czerwca, 2018 at 1:50 pm

    Moja pierwsza miesiączka trwała 3 dni, a i tak praktycznie nie było żadnego krwawienia, bo nic się nie działo. Dużo strachu i po krzyku praktycznie bez niczego.

  2. Tonia

    26 czerwca, 2018 at 6:23 pm

    Bo pierwsza miesiączka bywa bardzo delikatna. Nie ma się co jednak nastawiać, że jak pierwszy okres był minimalnie odczuwalny, to zawsze już tak będzie. Czasem są to miłe złego początki.

Leave a Reply