Miesiączka w ciąży

Miesiączka w ciąży

Panuje powszechne przekonanie, że wraz z zajściem w ciążę ustaje cykl miesiączkowy. W większości przypadków rzeczywiście tak się dzieje. Jednak niewielki procent kobiet często mówi o tym, że nadal miesiączkuje przez pewien czas od zapłodnienia. Czy słusznie?

krwawienie w czasie ciążyFora internetowe są pełne tego typu wypowiedzi kobiet, u których mimo ciąży pojawiły się krwawienia wręcz identyczne z miesięcznymi. Panie zmagają się wówczas z pytaniami, czy miesiączka w ciąży jest powodem do zmartwień i czy nie zagraża to zarówno zdrowiu kobiety, jak i płodu. Jak to więc jest? Czy okres w ciąży jest możliwy? Czy krwawienie powinno być sygnałem do podjęcia jakiegoś działania bądź odwiedzenia lekarza ginekologa?

Miesiączka a ciąża – przyczyny

Okazuje się, że nie z medycznego punktu widzenia nie ma możliwości, by kobieta będąca w ciąży nadal miała okres – to najprostsza odpowiedź na pytania dotyczące tematu ciąża a miesiączka. Jeśli więc jesteś pewna, że znajdujesz się w stanie błogosławionym, a jednak pojawi się krwawienie, powinnaś koniecznie skonsultować to ze swoim ginekologiem. Nawet w sytuacji, w której owe krwawienie do złudzenia przypomina miesiączkę. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka i zawsze powinny być one sprawdzone przez lekarza.

Po pierwsze, krwawienie może się pojawić ze względu na niewłaściwą ilość progesteronu w organizmie. Innym powodem może być też niewłaściwie zagnieżdżony w macicy zarodek czy też ciąża pozamaciczna. Również problemy związane ze schorzeniami szyjki macicy często skutkują krwawieniem z pochwy. Poza takimi, dość poważnymi powodami, krwawienie w pierwszych tygodniach może być związane także z całym procesem zagnieżdżania się jajeczka w obrębie macicy. Plamienia mogą się wówczas pojawiać, nawet jeśli wszystko przebiega we właściwy sposób.

Zdarza się również tak, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży mogą pojawić się plamienia mniej więcej w terminie standardowych miesiączek. Są one jednak spowodowane złuszczaniem się niezagospodarowanej jeszcze śluzówki. Wówczas krwawienia nie są tak bolesne, jak standardowe miesiączki, a dodatkowo trwają o wiele krócej, zaś krwi jest znacznie mniej niż podczas okresu.

Jeśli jesteś pewna, że jesteś w ciąży, a pojawiło się plamienie, koniecznie umów się na wizytę do lekarza, by mógł on przeprowadzić niezbędne badania. Możesz dzięki temu ustrzec się przed większymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też nie warto zwlekać w takiej sytuacji.

Krwawienie w czasie ciąży

Krwawienie w ciąży, szczególnie zaś w jej pierwszym trymestrze, może być spowodowane poronieniem. Początkowo może być mylone właśnie z okresem. Dzieje się tak dlatego, że poronienie wywołuje bardzo silne krwawienie, trwa przynajmniej trzy dni, a dodatkowo w jego trakcie kobieta odczuwa silne skurcze i bóle brzucha, a także bóle kręgosłupa. Pojawiająca się krew ma zazwyczaj bardzo żywy, czerwony kolor lub jest ciemnobrązowa. Dlatego też bardzo często zaczynające się poronienie jest mylone z miesiączką.

Jakakolwiek jednak nie byłaby przyczyna krwawienia w trakcie ciąży, konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz wykona badanie USG jest konieczna. I nie ma znaczenia, czy jesteś w pierwszych tygodniach ciąży, czy też już blisko porodu. Krwawienie bardzo często może oznaczać jakieś problemy – albo związane ze zdrowiem matki, albo zdrowiem dziecka. Dlatego też nigdy nie zwlekaj, nie czekaj z nastawieniem „może przestanę plamić” – zdecyduj się jak najszybciej na wizytę u specjalisty.

2 komentarze

  1. pro

    20 czerwca, 2018 at 7:23 am

    Miesiączka w ciąży może trwać przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Naturalne jest to, że co miesiąc jest coraz mniejsza, a potem całkowicie zanika. Oczywiście może się zdarzyć tak, że od razu jej nie ma wcale, ale jednak chyba częściej jeszcze na początku jest, a dopiero potem się kończy.

  2. Kinia

    26 czerwca, 2018 at 6:14 pm

    Nie wiem co jest częściej, ale wśród moich znajomych miesiączka w ciąży nie występowała i to już od pierwszego miesiąca. Nie było jej i nic się nie zmieniało od pierwszego miesiąca od zapłodnienia. Niezależnie od tego czy paliły papierosy, były trenerkami fitness czy coś w tym rodzaju.

Leave a Reply