Skrzepy podczas miesiączki

Skrzepy podczas miesiączki

Miesiączka to proces konieczny dla prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu. Prawidłowa nie budzi zastrzeżeń i – choć nie jest może specjalnie przyjemna – jest w pełni akceptowalna. Niekiedy jednak spotyka się z zaniepokojeniem – dzieje się tak w sytuacjach, gdy jej przebieg odbiega od przyjętych norm. Zjawiskiem, które niekiedy wymaga kontroli i konsultacji lekarskiej, są skrzepy podczas miesiączki.

Przede wszystkim – nie w każdym przypadku skrzepy krwi w czasie menstruacji świadczą o nieprawidłowościach. Bardzo często pojawiają się one także w trakcie prawidłowego okresu. Zaniepokojenie kobiety powinny budzić takie skrzepy, którym towarzyszą dolegliwości bólowe.

Skrzepy krwi podczas miesiączki

miesiączka skrzepySkrzepy podczas miesiączki towarzyszą zazwyczaj tym paniom, których okres jest obfitszy. Im bardziej nasilone krwawienie menstruacyjne, tym większe prawdopodobieństwo, że tak właśnie zareaguje organizm. Nie ma w tym nic dziwnego, co nie oznacza wszak, że kobieta nie powinna zachować czujności. Szczególnie wtedy, gdy do tej pory skrzepy nie występowały, warto skonsultować taką sytuację z ginekologiem.

Skąd biorą się skrzepy krwi podczas miesiączki? Przyczyn może być wiele, przy czym skupmy się na tych, które powodują skrzepy nieprawidłowe. Przede wszystkim, problem taki może dotyczyć pań, których organizm posiada niedobory żelaza. Jego niski poziom zaburza procesy przepływu krwi i sprzyja krzepliwości.

Często skrzepy powodowane są przez nieprawidłową gospodarkę hormonalną organizmu. Stąd też zjawisko to często obserwują kobiety dopiero dojrzewające, których organizm nie ustabilizował jeszcze cyklu miesiączkowego.

Nieprawidłowe skrzepy mogą się także brać z innych dolegliwości i chorób, toczących się w organizmie kobiety. Najpowszechniejszą z nich jest endometrioza, ale występowanie skrzepów może świadczyć także o stanach zapalnych jajowodów. Diagnozę taką można potwierdzić lub wykluczyć w czasie badania ginekologicznego.

Co robić, gdy pojawią się skrzypy

Niekiedy, gdy występuje miesiączka skrzepy są tak niewielkie, że niemal niezauważalne. W skrajnych sytuacjach mogą jednak osiągać nawet 5 centymetrów. Nawet tak duże skrzepy nie świadczą w stu procentach o nieprawidłowościach, niemniej wymagają one szczególnej czujności kobiety. Jest to czasem jedyny objaw ewentualnego szerszego problemu.

Jak należy postępować ze skrzepami podczas miesiączki? W większości przypadków nie należy podejmować żadnych działań, bowiem występują one w sytuacjach zupełnie prawidłowych. Jeśli jednak wskazanie lekarskie będzie inne, trzeba poddać się terapii.

Leczenie uzależnione jest od faktycznej przyczyny występowania skrzepów. Problemu nie należy bagatelizować, bowiem w rzadkich przypadkach skrzepy mogą zwiastować chorobę nowotworową. Zazwyczaj jednak dolegliwość ma podłoże hormonalne i taką też terapię zasugeruje lekarz.

Przede wszystkim jednak, należy zwrócić uwagę na wagę obserwacji. Kobieta sama najlepiej zna swoje ciało i wie, kiedy coś się w nim zmienia. Skrzep sam w sobie nie jest problemem i nie jest symptomem, występującym wyłącznie u osób chorujących lub wymagających interwencji lekarskiej.

Trzeba też wiedzieć, że skrzepy, które pojawiają się w czasie miesiączki, nie bolą. Jeśli współwystępują z dolegliwościami bólowymi, to są tak samo, jak i one, efektem końcowym pierwotnego problemu. Leczyć zatem należy nie je, ale właśnie tę początkową przyczynę. Doświadczony ginekolog zaproponuje cały szereg badań, który pozwoli na precyzyjne ustalenie, dlaczego kobiecy organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

2 komentarze

  1. Aldona

    22 czerwca, 2018 at 1:41 pm

    To wszystko zależy od tego jakie to są skrzepy podczas miesiączki. Jeśli są niewielkie, to nic to nie znaczy i nie ma co panikować, bo mogą wynikać z normalnej fizjonomii. Ale z drugiej strony nie ma się co krygować przed pójściem do lekarza żeby mieć pewność i spokój.

  2. L

    26 czerwca, 2018 at 6:30 pm

    Podobno trzeba więcej pić, żeby organizm był odpowiednio nawodniony. Wtedy skrzepy podczas miesiączki się nie będą powtarzać. Nie wiem ile w tym prawdy, ale u mnie się już nie pojawiały, jak dwa dni przed kolejną miesiączką zaczęłam się pilnować i porządnie pić wodę.

Leave a Reply